O akcji

Inicjatywa „Maska dla medyka”

 

Maska MDM powstała jako projekt społeczny osób zrzeszonych wokół inicjatywy Facebook https://www.facebook.com/zamaskowanistopcovid/. W projekt zaangażowało się kilkadziesiąt osób ze świata nauki i biznesu.  Poświęciły one swój czas, wiedzę, kontakty i pieniądze aby na bazie doświadczeń zebranych w innych krajach objętych epidemią COVID-19, stworzyć skuteczną i bezpieczną maskę dla zabezpieczenia pracowników służby zdrowia narażonych na bezpośrednią ekspozycje na wirusa SARS-CoV-2. W projekcie przyjęto założenie, że w okresie pandemii brakować będzie profesjonalnych środków ochrony osobistej dla tych osób.

Maska

 

Korzystając z doświadczeń włoskich oraz kolegów z Czech, skorzystaliśmy do swojego projektu z powszechnie dostępnej maski do amatorskiego uprawiania snorkelingu (nurkowania), produkowanej i dystrybuowanej przez firmę Decathlon. Maska ta zapewnia wymaganą szczelność, możliwość komunikacji głosowej i nie ogranicza w znacznym stopniu pola widzenia. Maski zostają przez nas zmodyfikowane poprzez dodanie łącznika drukowanego w technologii 3D, do którego mocowany jest filtr o skuteczności wymaganej do zabezpieczenia użytkownika przed wirusem. Maski mogą być wyposażone w różne rodzaje filtrów w zależności od dostępności. 

Więcej o naszym pomyśle

 

Medycy walczą w pierwszej linii z epidemią COVID-19. Potrzebują wsparcia i środków by móc wygrać.Tradycyjne narzędzia są niewystarczające lub nie są dostępne szybko. W tej sytuacji inżynierowie i projektanci na całym świecie pracują nad rozwiązaniami alternatywnymi. One zastąpią niedostępny dziś sprzęt, niezbędny do skutecznej walki z epidemią i ratowania ludzkiego życia. Walcząc z czasem przestawiamy produkcję zakładów z innych branż, druku brakujących narzędzi i elementów w technologii 3D oraz adaptacji istniejących produktów do nowych zastosowań.

Całotwarzowa maska do nurkowania EasyBreath firmy Decathlon w prosty sposób (dzięki adapterom) może być przerobiona na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego ORAZ na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP). Rozwiązania te zostały już z powodzeniem wdrożone we Włoszech (CPAP) i Czechach (maska ochronna). W Polsce pracowało nad podobnymi rozwiązaniami wiele równoległych grup roboczych.

#MaskaDlaMedyka to inicjatywa pozwalająca przyspieszyć i skoordynować prace projektowe. Przygotowane przez nas i obecnie wdrażane do masowej produkcji rozwiązanie zapewnia ochronę personelu medycznego i pacjentów w oparciu o filtry medyczne o wysokiej skuteczności filtracji (wydajność antywirusowa: 99.99%)

 

Nad czym pracujemy:

1. Maski ochronne całotwarzowe z filtrami medycznymi dla personelu medycznego.

2. Maski do wentylacji nieinwazyjnej dla pacjentów poddawanych tlenoterapii NIPPV (Non-Invasive Positive Pressure Ventilation) – tlenoterapii nieinwazyjnej chorych na COVID-19, wykorzystując standardowe zawory ścienne z tlenem w szpitalach. Zawory Charlotta i Dave’a przystosowane są do rur ISO 22 mm.

 

Dlaczego to dobry pomysł?

a. Druk 3D jest szybki i tani. Zwiększa się ilość chętnych do druku, oferując swoje maszyny.

b. Maski Easybreath są dostępne w bardzo dużych ilościach, Decathlon przekazał już bezpłatnie kilka tysięcy masek na potrzeby pierwszej partii, dostępne zasoby to ok. 300.000 masek w Waszych domach (dane za Decathlon), a znajdująca się w Polsce (!) fabryka może produkować kolejne.

c. Maski pozwalają na łatwą dezynfekcję powierzchniową, daje to możliwość wielorazowego użycia masek.

d. Maski są pełnotwarzowe i szczelne, przy zastosowaniu filtrów ogranicza to ekspozycję na wirusa skuteczniej niż maseczki chirurgiczne czy przyłbice.

e. Zapewniają przy tym nieporównywalnie większą wygodę korzystania – szczególnie ważne dla przeciążonego personelu medycznego, oraz pozwala na korzystanie przez pacjentów bez dodatkowej izolacji,

f. Te rozwiązania mogą bardzo realnie uratować wiele żyć ludzkich, dostarczając szybko i sprawnie brakujący sprzęt do walki z zachorowaniami na COVID-19, na co w normalnej sytuacji szpitale nie mogą sobie pozwolić.

 

Gdzie jesteśmy:

1. Drukujemy prototypy, trwają testy, mamy sieć drukarzy 3D

2. Przygotowujemy masową produkcję i dystrybucję do szpitali. Zapotrzebowanie mamy na ponad 26 tys zestawów i to zapotrzebowanie rośnie codziennie.

 

Kto to organizuje?

Akcja jest działaniem oddolnym, prywatnym, wielu organizacji oraz osób.

Wszystkich nas znajdziecie na:

https://www.facebook.com/Maska-dla-medyka-106403174350582/ 


Kontakt dla partnerów i chcących wesprzeć akcję

Ilirjan Osmanaj
Tel: 607 030 885
E-mail: Ilirjan.osmanaj@maskadlamedyka.pl

Wierzymy w ludzi i to, że wspólnie 
jesteśmy w stanie zmienić świat .

Nasza misja

Każdy pracownik służby zdrowia narażony na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 powinien być wyposażony w maskę gwarantującą bezpieczeństwo.

 

Nasza wizja

Medycy powinni martwić się wyłącznie o zdrowie pacjentów, a nie swoje własne bezpieczeństwo!

Potrzebujemy Twojej pomocy już teraz!